Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 76-74 της Μπαρτσελόνα

0

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 76-74 της Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ στον τρίτο αγώνα της σειράς των πλέϊ οφ της Ευρωλίγκα και πέρασε μπροστά με 2-1 στις νίκες ύστερα από έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε στην πολύ καλή άμυνα των παικτών του Ομπράντοβιτς και στο γεμάτο πάθος παιχνίδι των γηπεδούχων. Οι «πράσινοι» θέλουν άλλη μια νίκη την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ για να πάρουν το «εισιτήριο» για το φάϊναλ φορ της Βαρκελώνης.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-29, 55-49, 76-74

Ο έλεγχος των ριμπάουντ και η αυτοσυγκέντρωση που επέδειξαν οι παίκτες του Ομπράντοβιτς συνέβαλαν ώστε ο Παναθηναϊκός να ελέγξει το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +3 (16-13). Η «πράσινη» φροντ λάιν (Τσαρτσαρής, Μπατίστ) αιφνιδίασε τους Καταλανούς και στο 4' προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με 11-4.
Ένα ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα με πρωταγωνιστή τον Άντερσον έφερε την ισπανική ομάδα μέσα στο παιχνίδι με 11-10. Ωστόσο, Φώτσης από τα 6.75 και Καλάθης με λέι απ έδωσαν και πάλι αέρα 6 πόντων (16-10), για να μειώσει στην εκπνοή ο Λάκοβιτς με τρίποντο (16-13). Οι φιλοξενούμενοι, με πρωταγωνιστή τον Ρούμπιο, αντέδρασαν στις αρχές της δεύτερη περιόδου και με νέο σερί 6-0 πήραν το προβάδισμα με 19-16. Ωστόσο η εκτελεστική δεινότητα των Περπέρογλου, Διαμαντίδη επανέφεραν την τάξη και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε και πάλι με πέντε διαδοχικούς πόντους του αρχηγού (1 τρίποντο) με 33-26 στο 19'. Ο Λάκοβιτς βρήκε και πάλι στόχο από τα 6.75 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε όπως η πρώτη περίοδος (33-29).

Η Μπαρτσελόνα κατάφερνε να βρίσκει κάποια κενά στην άμυνα του Παναθηναϊκού και μείωσε στο 24' σε 41-40, ενώ ο Ρούμπιο στο τρίτο του τρίποντο στον αγώνα κράτησε σε απόσταση αναπνοής την ομάδα του μέχρι το 25' (44-43). Με πέντε διαδοχικούς πόντους του Νίκολας (1 τρίποντο) ο Παναθηναϊκός απέκτησε διαφορά 6 πόντων (49-43), την οποία και διατήρησε μέχρι τη λήξη της περιόδου (55-49), χάρη σε τρίποντο του Σάτο.

Η Μπαρτσελόνα τα έπαιξε όλα για όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο και η αλήθεια είναι ότι πίεσε ασφυκτικά τον Παναθηναϊκό έχοντας ως «όπλo» της την περιφερειακή ευστοχία της. Μόρις (2), Λάκοβιτς και Ρούμπιο με ένα «βομβαρδισμό» τριπόντων έφεραν την Μπαρτσελόνα μπροστά στο σκορ στο 34' με 63-61. Διαμαντίδης και Νίκολας δεν πτοήθηκαν από τις διαδοχικές αλλαγές στην άμυνα των Ισπανών και κράτησαν τον Παναθηναϊκό «ζωντανό», ενώ 2,5 λεπτά πριν τη λήξη ο Σάτο από τα 6.75 έδωσε αέρα 5 πόντων στους γηπεδούχους (70-65). Ήταν ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο που στην πραγματικότητα έκοψε τον βήχα των Καταλανών που αργά αλλά εκνευριστικά ακολουθούσαν από απόσταση αναπνοής τους γηπεδούχους. Δύο λάθη ωστόσο των «πρασίνων» έφεραν το ματς και πάλι στον πόντο (70-69), εκεί όμως «μίλησε» η εμπειρία των Διαμαντίδη, Μπατίστ. Περίπου 1,5 λεπτό πριν τη λήξη ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έγραψε το 72-69, ενώ ο Μπατίστ με εντυπωσιακή τάπα στον Ναβάρο και κλέψιμο στην επαναφορά κράτησε τους «πράσινους» σε τροχιά νίκης (στα 58''). Ακολούθησαν λάθη από πλευράς Παναθηναϊκού και το παιχνίδι με το σκορ 74-73 οδηγήθηκε στην βασανιστική διαδικασία των βολών.
Ο Διαμαντίδης ευστόχησε (76-73) και ένα λάθος φάουλ των «πρασίνων» από τον Νίκολας στον Λάκοβιτς λίγο έλειψε να στοιχίσει. Ο Σλοβένος ευστόχησε στην πρώτη, έστειλε τη δεύτερη εσκεμμένα στο σίδερο, αλλά κανείς δεν αξιοποίησε το ριμπάουντ και το τελικό σφύριγμα της κόρνας της γραμματείας βρήκε τον Παναθηναϊκό να παίρνει μια τεράστια νίκη που όμως πρέπει να επαναληφθεί την Πέμπτη για να μην επιτρέψει στη Μπαρτσελόνα να μεταφέρει τη σειρά των αγώνων στην Ισπανία.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζιεμπλίτσκι (Πολωνία), Πουκλ (Σλοβενία), Ρόκα (Πορτογαλία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς, Περπέρογλου 3, Μπατίστ 12, Φώτσης 10 (2), Σάτο 6 (2), Νίκολας 13 (1), Τσαρτσαρής 6 (1), Διαμαντίδης 18 (1), Βουγιούκας 2, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Σάδα, Ρούμπιο 16 (4), Λάκοβιτς 13 (3), Ναβάρο 9, Πέροβιτς, Βάσκεθ 6, Ινγκλις 2, Ντονγκ 3, Μόρις 10 (2), Λόρμπεκ 1, Αντερσον 12 (2), Γκριμάου 2.