Κατώτερος των περιστάσεων...

0

Κατώτερος των περιστάσεων εμφανίστηκε για μια ακόμη φορά ο Ολυμπιακός που για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα γνώρισε την ήττα με 81-72 από τη Σιένα στην Ιταλία και είναι πίσω με 2-1 στη σειρά των πλέϊ οφ της Ευρωλίγκας. Ορατός πλέον για τον Ολυμπιακό ο κίνδυνος αποκλεισμού από το φάϊναλ φορ της Βαρκελώνης, με τον αγώνα της προσεχούς Πέμπτης και πάλι στην Ιταλία να παίρνει τη μορφή τελικού για τους «ερυθρόλευκους», που επιδιώκουν τη νίκη ώστε η σειρά των αγώνων να μεταφερθεί στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 39-37, 60-50, 81-72

Πολλά λάθη (20!), έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης στην οργάνωση του παιχνιδιού, βεβιασμένες επιλογές σε άμυνα και επίθεση και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ οδήγησαν αναπόφευκτα στην ήττα την ομάδα του Ίβκοβιτς. Οι Ιταλοί δεν δυσκολεύτηκαν να αποδιοργανώσουν την άμυνα των Πειραιωτών και να συντηρούν μια διαφορά καθ΄ όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα που κάποιες στιγμές άγγιξε και τους 16 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκοι», που ξεκίνησαν ιδανικά και με 2/2 τρίποντα του Παπανικολάου προηγήθηκαν με 10-6 στο 6', έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -7 (21-14), μετά από εξαντλητική άμυνα της Σιένα και επιθετικό ρεσιτάλ του Γιάριτς (επτά διαδοχικοί πόντοι, 1 τρίποντο). Ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός ότι υστερούσε στα αμυντικά ριμπάουντ (2 έναντι 6 της Σιένα), μπόρεσε με τον Νεστέροβιτς (8π. στο β' δεκ.) να ακολουθει σε απόσταση αναπνοής στο σκορ απέναντι στη Σιένα, που μετρούσε 1/8 τρίποντα, ενώ όταν ανέβασαν στροφές Παπαλουκάς, Σπανούλης ανέκτησε μετά από ώρα το προβάδισμα (37-35 στο 19'). Η προβληματική άμυνα, πάντως, δεν επέτρεψε στον Ολυμπιακό να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια με χαμόγελο, καθώς τέσσερις γρήγοροι πόντοι των Ιταλών έφεραν το σύνολο του Πιανιτζιάνι με τη λήξη του ημιχρόνου στο +2 (39-37). Γιάριτς, Καουκένας και Μος οι κορυφαίοι της Σιένα στα πρώτα δύο δεκάλεπτο με 11, 8 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έχασε τη μάχη των ριμπάουντ, έφτασε τα 16 λάθη και κατέρρευσε... Με τον Γιάριτς να παραδίδει μαθήματα επίθεσης και να φτάνει τους 20 πόντους, η Σιένα από το 45-44 στο 24' έτρεξε επιμέρους σκορ 15-6 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +10 (60-50). Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε κάποια ξεσπάσματα άμυνας και επίθεσης με Γκόρντον, Παπαλουκά, έβρισκε λύσεις μόνο από τη γραμμή των βολών, όντας αλάνθαστος (14-14), στατιστικό πάντως που δεν ήταν αρκετό για την ανατροπή. Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός παρέταξε στο παρκέ μόνο τις... αδυναμίες του και στο 15' βρέθηκε να χάνει με -16 πόντους (73-57), μετά από τρίποντη βόμβα του Στόουνρουκ. Ο Ολυμπιακός, με τον Νεστέροβιτς να παλεύει απελπιστικά μόνος του στην επίθεση και τον Γκόρντον απελπιστικά μόνος του στην άμυνα, προσπάθησε με ένα τελευταίο ξέσπασμα να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν μειώσει στους 7 (77-70) στο 39'. Το τελικό 81-72 διαμορφώθηκε από τους αποψινούς «δήμιους» του Ολυμπιακού Καουκένας, Γιάριτς, οι οποίοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 15 και 24 πόντους αντίστοιχα. Σπουδαία εμφάνιση με 15 πόντους και του Λαβρίνοβιτς, ο οποίος κυριάρχησε στα ριμπάουντ με 7, ένας τομέας που ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στη Σιένα, καθώς είχε 10 επιθετικά έναντι μόλις 4 του Ολυμπιακού.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αρτεάγκα (Ισπανία), Γκαρθία (Ισπανία), Βιατόρ (Γαλλία)

ΣΙΕΝΑ (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): Ζήσης 4, Χέρστον 2, Καραρέτο, Ράκοβιτς 5, Λαβρίνοβιτς 15 (3), Καουκένας 15 (1), Μικελόρι 2, Ακιντέλε, Γιάριτς 24 (2), Στόουνρουκο 3 (1), Μος 11.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκά 8, Νεστέροβιτς 16, Σπανούλης 15 (1), Μπουρούσης, Μαυροκεφαλίδης 6, Νίλσεν 5 (1), Παπανικολάου 6 (2), Έρτσεγκ, Τεόντοσιτς 2, Χαλπερίν 5 (1), Γκόρντον 9.