Ολυμπιακός - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0

0
Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο ελληνικό πρωτάθλημα για το 2011, με μια νίκη που έχει πολλές ομοιότητες, αλλά και διαφορές με τα ματς κόντρα σε Κέρκυρα και Λεβαδειακό.
Η ομοιότητα έχει να κάνει με το γρήγορο γκολ που πέτυχαν οι Πειραιώτες στο 9ο λεπτό με τον Φουστέρ, όπου έπαιξε καθοριστικό ρόλο για τη συνέχεια και την έκβαση της αναμέτρησης. Οι "ερυθρόλευκοι" έχουν βρει το... τρόπο να καθαρίζουν από νωρίς ένα ματς και το εφάρμοσαν για τρίτη συνεχόμενη φορά. Αυτός ο τρόπος δίχως αμφιβολία δίνει το πρωτάθλημα.
Σε μια καμία περίπτωση ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν είχε τόσο παθητικό ρόλο όπως η Κέρκυρα και ο Λεβαδειακός. Οι Γιαννιώτες δεν κατάφεραν να αντιδράσουν από την ψυχρολουσία του γρήγορου γκολ, αλλά δεν επέτρεψαν στους Πειραιώτες να κάνουν πολλές ευκαιρίες. Παρόλα αυτά το 2-0 έγινε από τον Τζιμπούρ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και όλα τελείωσαν εκεί. Ιδανικό ξεκίνημα και φινάλε στο πρώτο μέρος για τους γηπεδούχους.
Στην επανάληψη, οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη το πάλεψαν, μπήκαν δυνατά, αλλά δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και να αποφύγουν την ήττα. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μονάχα μια καλή φάση και έτσι το 2-0 ήταν το τελικό σκορ.
MVP της αναμέτρησης ήταν ο Νταβίδ Φουστέρ που πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, ενώ ο Μέγιερι λίγο έλειψε να γίνει μοιραίος, αφού έκανε δύο λάθη. Στο πρώτο έδωσε πάσα στον Λίλα αλλά εκείνος έκανε κεφαλιά από μακριά αντί για σουτ, ενώ στη δεύτερη άργησε να βρει και ανέτρεψε τον Αλβανό άσο, με τον διαιτητή να μην καταλογίζει πέναλτι. Να ξεκαθαρίσουμε βέβαια, πως στην αρχή της φάσης ήταν οφσάιντ ο Βάντερσον που συμμετείχε και δεν σταμάτησε.
Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη και μάλιστα δίχως να δεχτεί γκολ για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, που έχει ένα παιχνίδι Κυπέλλου και ετοιμάζεται για γιορτές. Το πρωτάθλημα πάντως τελείωσε για το 2011 και βρίσκει τον Ολυμπιακό στην κορυφή, αν και έχει δύο ματς περισσότερα από τον Παναθηναϊκό.