Την πρώτη θέση του ομίλου του κατέκτησε ο ΠΑΟΚ

0

Την πρώτη θέση του ομίλου του κατέκτησε ο ΠΑΟΚ μετά την ισοπαλία (1-1) με την Ρούμπι Καζάν στην Τούμπα, στον τελευταίο αγώνα της φάσης των ομίλων του Europa League.

Οι παίκτες του "Δικεφάλου" ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στο παιχνίδι αλλά και να αποκτήσουν αριθμητικό πλεονέκτημα εντός του αγωνιστικού χώρου. Ήταν η φάση του 15ου λεπτού όταν ο Γεωργιάδης ανατράπηκε από τον Ριζικόφ και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Ρούμπιν. Από την άσπρη βούλα, ο Βιερίνια έγραψε το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε υπό τον έλεγχό του το παιχνίδι και η Ρούμπιν Καζάν κλείστηκε στην άμυνά της έχοντας στο μυαλό της και το τι γινόταν στο παιχνίδι της Σάμροκ Ρόβερς με την Τότεναμ. Οι Άγγλοι ξεκίνησαν από το μισάωρο και μετά να πετυχαίνουν γκολ, έφθασαν στο ημίχρονο στο 0-3 και ήθελαν άλλα δυο προκειμένου να αρπάξουν εκείνοι την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Αυτό φαίνεται πως κινητοποίησε τους Ρώσους οι οποίοι βγήκαν στην επανάληψη με σαφείς επιθετικές διαθέσεις, ξέροντας ότι πρέπει να σκοράρουν για να έχουν την τύχη στα... πόδια τους. Όπερ και εγένετο, στο 48ο λεπτό όταν ο Βαλντέζ με δυνατό μονοκόματο σουτ από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, μιας και ο ΠΑΟΚ δεν ήθελε να ηττηθεί και να χάσει την πρώτη θέση του ομίλου του.

Με την ορμή του κόσμου του, δημιούργησε τρεις καλές φάσεις στο διάστημα από το 53' μέχρι το 59' αλλά δεν κατόρθωσε να ανακτήσει το προβάδισμα. Οι Ρώσοι κλείστηκαν εκ νέου στα καρέ τους φοβούμενοι μήπως δεχθούν κάποιο γκολ που θα τους έβαζε σε περιπέτειες και οι διάδρομοι προς την εστίας τους -παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα- δεν ήταν εύκολο να βρεθούν. Επί της ουσίας, η ισοπαλία ήταν ένα βολικό αποτέλεσμα και για τις δυο ομάδες που φάνηκε στα τελευταία λεπτά να συμβιβάζονται.

Την ίδια ώρα, η Τότεναμ έβλεπε ότι το όνειρο της δικής της πρόκρισης απομακρυνόταν και το τελικό 0-4 στην Ιρλανδία δεν ήταν παρά απλά παρηγορητικό.

Στην κλήρωση των 32 του Europa League, o ΠΑΟΚ θα είναι -όπως και ο Ολυμπιακός- στους δυνατούς και θα δώσει τον επαναληπτικό στο γήπεδο της Τούμπας.