Γκολ και αποθέωση για Σάλπι και Φωτάκη, 2-0 και... τέλος

0
Ο ΠΑΟΚ στο... ρελαντί κέρδισε 2-0 την Δόξα, στο Καυταντζόγλειο που θύμιζε Τούμπα, βάζοντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ρίχνοντας ταχύτητες στην επανάληψη!
Ο ΚΟΡΙΟΣ Η μηχανή του ΠΑΟΚ στο ρελαντί και η Δόξα με χειρόφρενο!
Ευρωπαίος… ήταν ο ΠΑΟΚ έστω και για 12 λεπτά δίνοντας του τρεις βαθμούς κόντρα στην Δόξα Δράμας. ΟΙ Θεσσαλονικείς παίζοντας μπροστά στο κοινό τους πέρασαν ένα χαλαρό απόγευμα στο Καυτανζόγλειο κερδίζοντας τους Δραμνούς με 2-0 με τα γκολ που πέτυχαν οι Σαλπιγγίδης (12ο λεπτό γνώρισε και πάλι την αποθέωση) και ο Φωτάκης στο 40 λεπτό.
Ο Μάκης Τσαβάκης επέλεξε να ξεκινήσει το παιχνίδι με σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Ρόκα κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά ο Σικαλιάς, αριστερά ο Κανακούδης και στο κέντρο της άμυνας οι Βέρτζος και Τριποτσέρης. Αμυντικά χαφ οι Λίμα και Λεάντρο, ενώ στις πτέρυγες οι Πιτσόκος και Αραβίδης. Στην κορυφή ο Βαντερσον και πίσω του ο Γκαμπόρ.
O Λάζλο Μπόλονι για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι επέλεξε να δώσει τα γάντια του βασικού τερματοφύλακα στον Παναγιώτη Γλύκο. Δείχνοντας μ’ αυτό τον τρόπο την εμπιστοσύνη προς το πρόσωπό του. Στην 11αδα επέστρεψε και ο Σωτήρης Μπαλάφας στην θέση του κεντρικού αμυντικού.
Οι υπόλοιπες 9 θέσεις καλύφθηκαν από τους, Έτο στα δεξιά, Λίνο στα αριστερά και Μαλεζά ως δεύτερος στόπερ στην άμυνα. Γκαρσία και Λαζάρ τα δύο αμυντικά χαφ, ενώ μπροστά τους ο Φωτάκης. Στις πτέρυγες οι Βιερίνια και Σαλπιγγίδης και στην επίθεση ο Αθανασιάδης.
Όσοι προτίμησαν να περάσουν το απόγευμα τους στο Καυτανζόγλειο δεν ξέρουμε αν έπραξαν σωστά από ένα καφέ στην πλατεία Αριστοτέλους αλλά το θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν κακό. Η Δόξα από το πρώτο λεπτό έδωσε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων με τους Δραμινούς να προσπαθούν στην κόντρα επίθεση να φτάσουν στα καρέ του Γλύκου.
Οι Θεσσαλονικείς που έπαιξαν μπροστά στο κοινό τους, μόλις 200 ήταν οι φίλαθλοι της Δόξας, ήταν αρκετά φλύαροι με την μπάλα στα πόδια τους(73% ποσοστό κατοχής) με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν ευκαιρίες στα καρέ του Ρόκα μέχρι το πρώτο 20λεπτό.
Οι Δραμινοί με πίεση στο χώρο του κέντρου δεν άφησαν και πολλά περιθώρια στον Δικέφαλο να βρει τους διαδρόμους κυρίως από τα πλάγια για να αναπτυχθεί. Η μοναδική ευκαιρία σε εκείνο το σημείο του αγώνα σημειώθηκε στο 14ο λεπτό με τον Λάζαρ να στρώνει στον Αθανασιάδη, με την άμυνα της Δόξας να «κολλάει» ζητώντας οφσάιντ, αλλά ο Κλάους καθυστέρησε και δεν μπόρεσε να κάνει το 1-0.
Το ανέβασμα της μεσαίας γραμμής του ΠΑΟΚ έφερε αποτελέσματα καθώς Λαζάρ Φωτάκης και κυρίως ο Γκαρσία έδειχναν πιο σίγουροι στις μεταβιβάσεις τους. Οι φάσεις άρχισαν να βγαίνουν και στο 22’ ο Λίνο από τα αριστερά έβγαλε την σέντρα για τον Βϊερίνια με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Ρόκα. Ο Μάκης Κατσαβάκης έβαλε τις φωνές στους παίκτες της μεσαίας γραμμής για την χαλαρότητα που έδειξαν δίνοντας στους φιλοξενούμενους την δυνατότητα να γίνουν πιο απειλητικοί.
Το καμπανάκι για τους Δραμινούς είχε χτυπήσει όμως φάνηκε πως κανείς δεν το άκουσε. Ο ΠΑΟΚ έχοντας βρει ισορροπία στο παιχνίδι του ξεδίπλωσε τις επιθετικές αρετές του και στο 28ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Σαλπιγγίδη. Ο Λίνο επιχείρησε μια συρτή σέντρα με τον Βιεϊρίνια να την γυρίζει με το τακουνάκι, στο δεύτερο δοκάρι. Ο Σάλπιγγίδης που παρακολουθούσε την φάση κοντρόλαρε και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο διεθνής επιθετικός γνώρισε και πάλι την αποθέωση από τον κόσμο του Δικεφάλου και το ανταπέδωσε με ένα ζεστό χειροκρότημα.
Από την αριστερή πλευρά του ΠΑΟΚ ξεκίνησε και το δεύτερο γκολ για τους Θεσσαλονικείς με τους Πιστόκο, και Σικαλιά να μην μπορούν να κρατήσουν τους Βιερίνια και Λίνο. Ο Πορτογάλος επιθετικός με εξαιρετικό τακουνάκι βρίσκει τον Λίνο, αυτός σεντράρει και ο Φωτάκης με κεφαλιά στην περιοχή κάνει το 2-0 σαν σε... προπόνηση.
Με δύο αλλαγές για την Δόξα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Κατσαβάκης βλέποντας πως η αριστερή του πλευρά είχε πολλά προβλήματα με τους Λίνο και Βιερίνια αποφάσισε να την φρεσκάρει με την ελπίδα ότι οι καινούργιοι θα μπορέσουν να κλείσουν τους διαδρόμους. Ο Λάζλο Μπόλονι αντικατέστησε τον Γκαρσία με τον Ίβιτς καθώς ο Ουρουγουανός ήταν παρών σε όλα τα δύσκολα παιχνίδια και χρειαζόταν ανάσες.
Ο ΠΑΟΚ έχοντας ως προίκα από το πρώτο ημίχρονο δύο γκολ κατέβασε ταχύτητα δίνοντας το δικαίωμα στην Δόξα να ανέβει αγωνιστικά και να χάσει την πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 63` ο Βάντερσον ξέφυγε από την επιτήρηση του Λίνο αποφασίζοντας να το πάει μέχρι τέλους. Το δυνατό σουτ του Βραζιλιάνου πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Γλύκου.
Τα ΠΑΟΚτσήδικα κάλαντα
Οι φίλαθλοι του δικεφάλου βλέποντας πως η ομάδα τους «κλείδωσε» την νίκη από το πρώτο ημίχρονο άρχισαν να τραγουδούν τα κάλαντα σε «ασπρόμαυρους» ρυθμούς. Η πρώτη ευκαιρία του ΠΑΟΚ χάθηκε στο 84ο λεπτό με τον Γιάννου να βγαίνει απέναντι από τον Ρόκα, όμως το πλασέ του σταμάτησε πάνω στην γραμμή ο Τριποτσέρης.
Το... ανέβασμα του Σαλπιγγίδη αρέσει στον κόσμο του ΠΑΟΚ. Όταν μάλιστα πετυχαίνει και γκολ γνωρίσει την αποθέωση από τους χιλιάδες φιλάθλους του «δικεφάλου του Βορρά»
Η αριστερή πλευρά της Δόξας παραδόθηκε αμαχητί στις ορέξεις των Βιερίνια και Λίνο. Τα δύο γκολ του ΠΑΟΚ προήλθαν από την συγκεκριμένη πλευρά με τον Κατσαβάκη στο δεύτερο ημίχρονο να τους αντικαθιστά καθώς είχε πολλά παράπονα από την αγωνιστική τους συμπεριφορά.
Ο Πάμπλο Γκαρσία ήταν και πάλι ο παίκτης που πήρε στις πλάτες του τον ΠΑΟΚ. Ο Ουρουγουανός με την απόδοση του βοήθησε τα μέγιστα να φτάσει στην δεύτερη του νίκη σε εκτός έδρας παιχνίδι. Μάλιστα ο Γκαρσία είχε 43/47 εύστοχες πάσες.
Η αμυντική γραμμή της Δόξας υπέπεσε σε πολλά λάθη και μάλιστα τα πλήρωσε ακριβά καθώς ειδικά το 2ο γκολ του ΠΑΟΚ ήταν ένα... δώρο των κεντρικών αμυντικών!
Σε πολύ καλή ημέρα και ο διαιτητής της αναμέτρησης ο Καλογερόπουλος. Ήταν κοντά στις φάσεις, όπως και οι δύο βοηθοί του που δικαιώθηκαν σε πολλά οριακά οφ σαιτ. Σε ένα παιχνίδι πάντως που δεν είχε... δύσκολες φάσεις!
Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει ένα ευχάριστο απόγευμα στο γειτονικό Καυτανζόγλειο κερδίζοντας την αδύναμη Δόξα με σκορ 2-0. Ο δικέφαλος που δεν μπορούσε να κερδίσει μετά από ευρωπαϊκό παιχνίδι στην Super League έσπασε το ρόδι και πλέον περιμένει το παιχνίδι με τον Εθνικό Αστέρα για να κάνουν οι παίκτες καλές γιορτές.
Η Δόξα για ένα ακόμα παιχνίδι έδειξε χτυπητές αδυναμίες σε όλες τις γραμμές και πλέον η διοίκηση και το τεχνικό τιμ θα πρέπει να βρουν τις λύσεις στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

Δόξα Δράμας: Ρόκα, Τριποτσέρης, Βέρτζος, Λεάντρο, Βάντερσον, Αραβίδης (76’ Κουμπρόγλου), Κανακούδης, Λίμα, Πιτσόκος (46’ Ρούτσης), Σικαλιάς(46’ Σοιλέδης), Γκαμπόρ

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μπαλάφας, Γκαρσία(59’ Ίβιτς), Μαλεζάς, Λίνο, Ετο, Φωτάκης, Βιειρίνια, Αθανασιάδης (78’ Γιάννου), Λάζαρ, Σαλπιγγίδης(71’ Γεωργιάδης)